ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
TÜRKOLOJİ ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

Basından
 

e-kaynak: http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~2@nvid~636483,00.asp

                                                                                                                  

27.09.2005

Dile duyarlı olun                                                                   

hurriyet_1hurriyet_2

 

Volkan YILDIRIM

Dil Bayramı’nın 73’üncü yılı töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, Türkçe’nin kullanımında yapılan yanlışların ve yabancı sözcüklerin artmasının kaygı verici olduğunu söyledi. Sezer, yazılı ve sözlü basının bu konuda duyarlı davranmasını istedi.

CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, Dil Bayramı’nın 73’üncü yılı etkinliklerinde, dili düzgün kullanmanın toplumsal bir sorumluluk olduğunu belirterek yazılı, görüntülü ve sözlü basını, dil konusunda daha duyarlı olmaya çağırdı.

Sezer, Türk Dil Kurumu konferans salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dilin bir toplumu ulus yapan ögelerden olduğunu söyleyerek, ‘Dil insanlar arasında duygu, düşünce, inanç birliği oluşturulmasında en önemli yapı taşıdır’ dedi. Türkçe’nin dünyanın en çok kullanılan dilleri arasında olduğunu kaydeden Sezer, Türkçe’nin kullanımında yapılan yanlışların ve dildeki yabancı sözcüklerin artmasının kaygı verici olduğunu söyledi. Sezer, gerek görsel, yazılı ve sözlü basını bu konuda daha duyarlı olmaya davet etti. Yeni terim ve sözcük üretmenin bilim insanlarını yaratıcı ve doğru yönde etkilediğini de belirten Sezer, herkesin dili düzgün kullanması gerektiğini ve bunu savsaklamanın toplumsal bir sorun olduğunu söyledi.

KOÇ: TÜRKÇE YOK OLAMAZ

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç da, Türkçe’nin sorunlarından çok muhteşem gücünün konuşulması gerektiğini, Türkçe’nin yok olmasının söz konusu edilemeyeceğini belirtti. Son yıllarda edebiyatta ‘roman patlaması’ yaşandığını kaydeden Koç, kimi kitapların baskı sayısının oldukça arttığını söyledi. Türkçe’nin günümüzde geniş bir coğrafyada konuşulduğunu kaydeden Koç, Türkçe’nin başka dillerle ilişkisinde ne kadar baskın olduğunun araştırma konusu yapıldığını anlattı.

Bir numaralı sözlük Cumhurbaşkanı’na

TÜRK Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın, dün piyasaya sunulan yeni Türkçe Sözlük’ün 104 bin 481 söz varlığından oluştuğunu belirtti. Sözlüğün 100 bin baskı yapacağını kaydeden Akalın, yeni sözlüğe 3 bin 700 yeni söz, 6 bin 200 yeni anlam eklendiğini söyledi. Sözlüğün tek cilt olarak yayımlandığını anlatan Akalın bir numaralı sözlüğü ise Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e armağan etti.